Öfkelerini Yenenler!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm“O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” (Âl-i İmrân, 134)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular: “Kızgınlığını uygulama gücü varken öfkesini kontrol edenin kalbini, Allah güven ve îmanla doldurur.” (Ebû Davud, Edeb, 3; Tirmizî, Birr, 74)

Hasan b. Ali (ra), misafirleri ile birlikte sofrada iken, hizmetçilerinden biri Hz. Hasan’ın başında dikilmiş vaziyette duruyordu. Hizmetçinin elindeki tas sallanınca tasdakilerden bir bölümü Hz. Hasan’ın üzerine döküldü. Hizmetçi hemen: “Öfkelerini yenenler insanları affedenler.” âyet-i kerîmesini okudu. Hz. Hasan: “Tamam, hadi seni affettim.” dedi. Hizmetçi: “Allah ihsânda bulunanları sever” kısmını da okuyunca, Hz. Hasan (ra): “Allah rızâsı için hürsün. Seni filan câriyemle evlendirdim. Size lâzım olan şeyleri yapmak da boynumun borcu olsun.” dedi. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 3.Cilt, 299. Sayfa, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)el-Muhsî: Sonsuz ilmi ile her şeyi kuşatan ve mülkündeki her şeyin sayısını bilen, her yapılanı bir bir sayan demektir.

Kısa Günün Kârı Birine ihsânda bulunmak, ya ona menfaat sağlayarak, ya da ondan bir zararı uzaklaştırarak olur. Öfkemizi daima kontrol edelim.

Lügatçe

takvâ: Bütün günahlardan kendini korumak. Dinin yasak ettiğinden veya haram olduğunda şüphesi olan şeylerden çekinmek.
ihsân:
Lütuf, bağışlamak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar