İlahi İkram Günleri

İlahi İkram Günleri

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Gökleri ve yeri yarattığı günde Allah’ın yazısına göre Allah katında ayların sayısı on iki olup, bunlardan dördü haram aylarıdır. İşte bu doğru hesaptır. O aylar içinde (Allah’ın koyduğu yasağı çiğneyerek) kendinize zulmetmeyin…” (Tevbe36)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Ey Rabbim! Bize Receb’i ve Şa’ban’ı mübârek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” (İbn Hanbel, I,259)

Üç aylar olarak isimlendirilen manevi birçok zenginliği içinde barındıran aylara girmiş bulunuyoruz. Bizleri bu günlere kavuşturan yüce Mevlamıza şükürler olsun.

Birbirinden kıymetli gün ve gecelerin birbirini takip ettiği Recep, Şaban ve Ramazan aylarına Peygamber Efendimiz (sav)’in verdiği kıymeti biliyoruz. Bizlerinde bunun farkında olarak bu günleri ihya etmenin yollarını aramamız gerekiyor.

Sevgili Peygamberimiz (sav): “Recep Allah’ın ayı, Şa’ban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”  (Süyûtî, Câmiü’s-Sağîr, 4411; Kenzü’l-Ummâl, 35164) buyurarak üç ayların faziletini ve önemini bizlere hatırlatıyor.

Dinimizde ayrı bir değeri olan üç ayların, insanî özelliklerin olgunlaşmasında ve iradenin kontrol altına alınmasında rolü büyüktür. Zira Receb ve Şaban aylarının feyzinden ve bu aylarda bulunan Regaib, Mirac ve Berat gecelerinin rahmetinden istifade yolunu tutan bu kişi Ramazan ayında ise her türlü kötülükten kendini uzak tutar ve insanî vasıflarının artmasına gayret eder. Nihayet Kadir gecesinde yapacağı ibadet ve tevbe ile manevî hazza ulaşır.

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-AzîzDengi ve benzeri bulunmayacak derecede değerli ve şerefli olan, güçlü ve yenilmez olan, daima galip gelen, mağlup edilmesi mümkün olmayan demektir.

Kısa Günün Kârı

Bu kıymetli aylarda bol bol istiğfar etmek, namaz kılmak, oruç tutmak, Kur’ân okumak ve dua etmek en uygun davranışlardır.

Lügatçe

fazilet: Erdem.
vasıf: 
Nitelik.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar