En Güzel Cevap

En Güzel Cevap

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.” (Müminûn, 3)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Allâh’a ve âhiret gününe îmân eden kişi, ya hayır söylesin ya da sussun!” (Buhârî, Edeb 31, 85, Rikâk 23; Müslim, Îmân 74, Lukata 14)

Bir gün Rasûlullah (sav), ashâb-ı kirâmın arasında otururken, bir kişi gelip Hz. Ebû Bekir’e hakaret etti. Ebû Bekir (ra) cevap vermeyip sükût etti. O kimse ikinci defa aynı şekilde hakaret etti. Ebû Bekir (ra) yine sükût etti. Adam üçüncü defa hakaret edince, Ebû Bekir (ra) daha fazla dayanamayıp ona hak ettiği cevabı verdi. Bunun üzerine Rasûlullah (sav) hemen oradan kalkıp yürümeye başladı. Hz. Ebû Bekir ardından yetişerek:

“-Yâ Rasûlâllah, yoksa bana darıldınız mı?” deyince Rasûlullah (sav) Efendimiz:

“-Hayır, darılmadım. Semâdan bir melek inmiş, o kimsenin sana söylediklerini yalanlıyor, senin adına ona cevap veriyordu. Sen karşılık verip intikamını alınca melek gitti, onun yerine şeytan geldi. Bir yere şeytan gelince ben orada durmam!” buyurdular. (Ebû Dâvûd, Edeb, 41/4896)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

er-Rahîm: Bağışlayan, esirgeyen, ahirette merhametini, nimetlerini sadece mü’min kullarına hasreden zatın ismidir.

Kısa Günün Kârı

Nefsi dizginleyerek yapılan bir sükût, yerine göre câhillere verilmiş en fasih bir cevap olur. Nitekim İslam âlimleri; Ahmağa verilecek en güzel cevap, sükûttur, demişlerdir.

Lügatçe

sükût: Susma, söz söylememe.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar