Bir Sitemkar Değerlendirme

Resimdeki Diamont Tema adlı Youtube kullanıcısına yorumlar kısmında dinlerle özellikle İslam  ile ilgili tüm videolarında genel olarak anlattığı yorumlarına cevaben yazdığım görüşümdür.

                Önce müslüman açısından konuşayım,

              İnanmak akılla kabullenen bir durum arzeder,senaryo bu, biz de bu senaryoyu oynamak için bu dünyada var edilen seçeneklerle dolu bir hayat yaşıyoruz,seçenekler arasında iyi ve kötü tercihi ile imtihan ediliyoruz.

              Allah anne ve babamız gibi görülemez (kötülük problemi olmaması gerekir zaten merhametlisin ne gerek var imtihana yap iyiliklerini ve nimetlerini yaşayalım, koruyucu ve kollayıcı ol ey yaratıcı gibi bir bakış açısıyla yaratıcıyı düşünmek olayı insanlık boyutunda somutlaştırmaktır. Bir çocuk gibi mazeretler sunmak da denebilir) veya Allah eleştirilen siyasi bir figür değildir. (Sevimsiz bir siyasi figürü konuşmanda örnek vermen ise hiç olmamış, adam zaten bu oyları ELEŞTİRDİĞİN DİNİN DEĞERLERİNİ KULLANARAK ALDI,bir din tüccarı cambazı adamın reklamını yaparak güya şeytanı anlatıyorsun)

              Yaratici belki de sırf cehennemde yakmak için insan denilen bilinçli varlığı yarattı. (Bu kesinlikle öyle değil ama işi anlam olarak yokuşa sürenlere bu örneği söylüyorum.) inanmayan veya yaratıcının dinler ile ilgili söylemelerine itiraz edenler bizim kendi içinde inanç sistemini değerli bulduğumuz bu duruma elbette Allah için sen haksızlık yapıyorsun diye de haykırabilirler. (anlamadan önce hangi yaratıcı demek kolaya kaçmak da oluyor bir de bu kaçamak sözler var elbette.)

           Gelelim var olma sebebini (bu kadar videonu izleyen biri olarak) bulamadığını düşündüğüm insanlardan birisin.

             Bir ateist, agnostik ,seküler,pozitivist, materyalist mantikla bana var olma sebebimizi anlayan ve bunu anlatan videolar çekmelisin.

            Şintoistler ışığın maddelestiğini gördükleri için ışıktaki gücü fark edip onu(güneşi)tanrı edinmişler.Diyelim Işık evreni var etti ise kendisi hızla yayılan var olan ve yok olan yapısı ile bütün evreni nasıl oluşturdu gibi bilimsel ifadelere kafa yorsan daha mantıklı olur.

             Evren ve içindeki bütün yapılar sonlu ve anlık değişime tabi olan madde ve ona bağlı canlı türlerinden oluşuyor ve yorum yeteneği olan felsefe yapan tek varlığız (galaksi ötesi henüz tespit de edilemediği için evren de bizim gibi başka canlı yok) atom, ışık ,x madde vs .bu bir güç olsa da varlıklarının gücünü kendileri gibi olmayan bir yaratıcıdan almak zorunda olduklarını aklımız bize (inanan inanmayan herkese) telkin eder. Bu da içimizde var olan ihtiyacın karşılığıdır. Neye inandığın önemli ama ortada bir bilinmezlik var diye şüphe uyandırmak için felsefe yapmaktan öteye gitmiyorsun. Varlık sebebini sebeplerini bul insanları öyle ikna etmeye çalış.

             “Hayat bir karın ağrısı etmez.” Neden dersen şöyle açıklayayım,sadece ağrılı bir isal olduğumuzda mal mülk, sevgili ,yemek , makam, araba ,güzel doğal hayat hiçbirine kıymet vermeyiz bir an önce bu zorluktan kurtulmak için herşeyden vazgeçeriz. Diyelim bu ağrı da geçmiyor,inanmayan birisi bu ağrıdan çare aradığı halde kurtulamaz iken intiharı bile düşünür. En değerli canlı özelliğini bir an önce var olma sebebini bile öğrenmeden intihara kadar gidebilir. İşte inancı olan insan aynı duruma düştüğünde sabrı telkin eden inanç faktörü ile çare de arar hayatını öte nazi vs ile bir anda anlamsız değerler yükleyerek bitirmez. Kıymetli olan yaşam o yüzden basit bir kıyas ile de değerlendirilmelidir.

            Son olarak daha Kuran ve yaratıcı meselesi ve ahiret vb İslam dininin hedefleri çok eleştirilecek,tarih boyunca bu hep böyle de olmuş. Dünyada 8.5 milyar insanın neden 6 milyarı bir şeylere inanıyor inanmak istiyor. Bu eksikliği dinleri eleştirenler neden azaltamıyorlar. (Her din doğru anlamında söylemiyorum insanlığın bir sorunu var ortada hem de en önemli) Deizmin çıkışının sebebi de biraz bu. Varlık sebebini anlatamayan ateistler mantıklı gelmeyince her ne kadar İslam Allah’ın somut olmadığını varlığını. Akılla kavranması gerektiğini söylese de dini eleştiriler sonucunda müslümanlardan da senin videolarında yapılan mantık hataları sonucunda deizme geçiş yapanlar görüyorum ama onlar da mutsuz bir varlık arayışı çıkmazındalar. Şunu farkettim senin eleştirilerin üzerinden yaratıcı da mantık hatası arıyoruz.

            Bir sinemada ilk defa yayına giren filme mükemmeldi berbattı diyoruz ya işte özgür irademizle yaratıcının koyduğu dünya hayatı tiyatrosunda ana rolde olan bu hayatımızı mantıklı bulmayıp onu eleştiriyoruz. Bir de kendine şu soruyu sor “ben bu değilim ruhum ne ise ben oyum” psikoloji bilimi son yüzyılda ruhun varlığını kabul eden bir anlayış sergilemeye başladı.ruh bilimi ve alt bilim dalları oluştu.Ruhun bu yapısını anlayarak İslam dininin Kuran’da anlattığı yaratıcı mantığı akla ve ruh sağlığına en yakın değerlendirmeye de sahip olduğu çıkarımında bulunulabilir. Deizmin mantıksızlıği da burada “SORUMSUZ YARATICI YARATTI VE BIRAKTI,BİR DAHA YARATIR İSE TEŞEKKÜR EDERİM.”der gibiler.

             Yok olmak mı cehennemde var olmak mı ? Var olmak güzel bir şey.Kıymetli ama var olmak akılla güzel değerlendirilmez ise BİR KARIN AĞRISI da etmez.

           Bir alıntı;

           Ve insanlık tanrının karşısına çıktı dedi ki…”Ey Tanrı biz de artık insan yaratabiliyoruz.” Tanrı dedi ki “Buyrun yaratın!” İnsanlık toprağı aldı makineye koydu tam insan yaratacaklardı.

          Tanrı dedi ki; “DURUN! KENDİ TOPRAĞINIZDAN.”

          Bence sen kendi varlık sebebini bul, bilimsel olarak ispatla insanları öyle ikna et.

           İslam zaten mesajlarini gayb, fizik ötesi alemi anlamak ve dünya hayatının ahiretle ilişkisini mesajları ile verdiği için İslam ikna etmekle yükümlü bir dindir.

           “”””İnanmayanlar başkalarını inandırmamakla kendilerine kötülük yapıyorlar .””””” Sen ve senin gibi düşününenler “”””sadece var olma sebebinizi bulmakla görevlisiniz.”””””

          Hayat sizin için bu olmalı.

          Her şeyi yorumlayan ama neden var olduğunu bilemeyen bir canlı olarak ölmek insanoğlunun yaşayacağı en garip durumlardan biridir.

          Düşman da değiliz ama “””tesadüfen oluşmuş olduğunu düşündüğünüz mükemmel bir var olma ve çalışma sistemi olan vücutlarınızla”””” beraber yaşayabiliriz o kadar da saygınız vardır alemi İslam’a…    

Umarım…

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar