Yaklaşmak İçin Vesileler Arayın!

Yaklaşmak İçin Vesileler Arayın!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ey îmân edenler! Allah’tan ittikâ edin, (takvâ sahibi olun.) O’na yakınlık sebeplerini araştırın ve O’nun yolunda cihad (ve mücadele) edin ki felâha eresiniz.” (Mâide, 35)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Uyanık olunuz! Şüphesiz dünya değersizdir. Dünyada olan mal mülk de kıymetsizdir. Ancak Allah Teâlâ’nın zikri ve O’na yaklaştıran şeylerle, öğretici ve öğrenici olmak müstesnadır.” (Tirmzî, Zühd 14. İbni Mâce, Zühd 3.)

Cenâb-ı Hakk’a yakınlık sebepleri nelerdir?

Nefis tezkiyesi, kalp tasfiyesi, tâatler, ibâdetler, kalpte ilâhi muhabbeti, sevgiyi çoğaltmak ve azamet-i ilâhiye karşısında haşyeti, korkuyu arttırmak…

Cenâb-ı Hak bu vesileleri araştırmamızı istiyor.

Çünkü esas ehemmiyet vermemiz, yoğunlaşmamız gereken tarafın, gerçek istikbâlin ahiret olduğunu bildiriyor. Çünkü dünya, ebediyet ummanı karşısında bir damladan ibaret.

Kur’ân- Kerim, mahşer yerinde bize; «Yaşadığın dünya hayatını bir tarif et.» denildiğinde; “Bir akşam karanlığı veya bir kuşluk vakti kadar.” Cevabını vereceğimizi haber veriyor.

Kıyâmetten dünyaya bakışımız işte bu!

Cenâb-ı Hak bizden bir damla mesabesindeki ömrümüzde takvâ üzerine yoğunlaşmamızı, böylece ahiret ummanını zâyî etmememizi istemektedir. (Osman Nûri Topbaş, İhlâs ve Takvâ, Yüzakı Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Kâbızİmtihan için sıkan, rızkı belli bir ölçüde tutan ve o ölçüyle veren, ölüm anında kullarının can emanetini geri alan demektir.

Kısa Günün Kârı

Kişiyi Allah’a yaklaştıran şeyler, Allah’ın zikri, yani her an Allah’ı hatırlama, O’nu hiçbir zaman gönülden çıkarmama, O’na karşı ibadet ve tâatte samimi ve içten davranma, ayrıca Allah’ı sevdiği güzel davranışlar ile kulun Rabbine yaklaşmasına vesile olan diğer fiilerdir. Kısaca bütün hayırlar, faziletler ve dinimizin iyi gördüğü her şey Allah’a yakın olmanın vesilesi kabul edilir. Şüphesiz Allah’ın emirlerini yerine getirme ve yasaklarından kaçınma da buna dahildir.

Lügatçe

tezkiye: Temize çıkarma, aklama.
tasfiye: 
Arıtma, ayıklama, temizleme.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar