Şeytanı Hüzünlendiriyoruz!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm“Kuşkusuz Rabbin katındakiler O’na kulluk etmekten kibirlenmezler, O’nu tesbih eder ve yalnız O’na secde ederler.” (Â’raf, 206)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular: “Kulun Rabbine en yakın olduğu hal secde halidir. İşte bu sebeple secdede çok dua etmeye bakın!” (Müslim, Salât 215. Ebû Dâvûd, Salât 148; Nesâî, Tatbîk 78)

İmam Muhammed İbnü’l-Arabî (ks) Ruhu’l-kuds adlı eserinde der ki:

“Namaz kılan kimsenin yaptığı davranışlardan şeytanı en çok perişan edeni secdesidir. Çünkü onun Allah’ın huzurundan kovulmasına sebep olan günahı, Âdem’e secdeden kaçınmasıdır. Çok secde yapmak ve secdeyi uzatmak şeytanı hüzünlendirir. İnsan namaz kılarken secde dışında şeytandan korunmuş değildir. Çünkü secde halinde olan birini gören şeytan günahını hatırlayıp hüzünlenir, dolayısıyla kendisiyle meşgul olarak secdedeki insanı aldatmaya fırsat bulamaz. Bu sebeple Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur:

“Âdemoğlu secde ayetini okuyup secde edince şeytan ağlayarak uzaklaşır ve: “Bana yazıklar olsun! Âdemoğlu secde ile emrolundu. Secde edip cenneti kazandı. Ben de secde ile emrolundum, fakat ondan kaçınarak cehennemi hak ettim.” der.” (Müslim, İman 133; Müsned, II, 440) Kul secdede İblis’in şerrinden korunmuştur, fakat nefsin şerrinden korunmamıştır. Secde halindeyken gönle gelen havâtırın hepsi ya rabbânî, ya melekî, yahut nefsîdir. Şeytanın bunda bir dahli yoktur. Kul secdeden kalktığı zaman İblis eski halini alır, üzüntüsü kaybolup seninle meşgul olmaya başlar. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyan, 6.Cilt, 516. Sayfa, Erkam Yay

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)el-Muahhir: İstediğini geride bırakan, arkaya koyan, hikmeti gereği tehir edilmesi gerekenleri erteleyen demektir.

Kısa Günün Kârı Secde hali, kulun Rabbine en yakın ve O’nun rahmetini kazanmaya en elverişli olduğu zamandır. Bu sebeple secdede yapılan dua ve zikirlerin kabul edilme imkânı daha fazladır

Lügatçe

havâtır: Hâtıralar. Fikirler. Düşünceler.
rabbânî:
İlahî.
melekî:
Melekle ilgili

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar