Kur’ân Kültürü

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm“Onlar, Kur’ân-ı inceden inceye düşünmezler mi? Yoksa, kalblerinde kilitler mi var?” (Muhammed, 24)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular:“En hayırlınız, Kur’ân-ı öğrenen ve öğreteninizdir.” (Tirmizî, Fedâilu’l-Kur’ân, 15)

Enes (ra)’ın anlattığına göre Ebû Talha (ra) bir gün Peygamber Efendimiz’in yanına varmıştı. Rasûlullah (sav)’in ayakta Ashâb-ı Suffe’ye Kur’ân öğrettiğini gördü. Allah Rasûlü, açlıktan iki büklüm olan belini doğrultmak için karnına taş bağlamıştı.İşte Rasûl-i Ekrem Efendimiz ve ashâbının en mühim meşgûliyeti, Allah’ın kitabını öğrenip öğretmek, anlayıp anlatmaktı. En büyük arzu ve iştiyakları da Kur’ân-ı tekrar tekrar okumak ve dinlemekti. (Ebû Nuaym, Hilyetü’l- Evliyâ, Beyrut 1967, I, 342)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)es-Semî’: Kâinattaki her sesi; içte saklansın yahut açıkça söylensin duyan, gizliyi, fısıltıyı bile işiten demektir.

Kısa Günün KârıPeygamber Efendimiz (sav) Kur’ân talebelerini daima üstün tutmuş, onlarla özel olarak ilgilenmiş ve Kur’ânî bilgisi daha üstün olanı daima AS diğerlerine tercih etmiştir

Lügatçe

meşgûliyet: İş, güç.
iştiyak: Göreceği gelme, özleme.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar