İyilik Yapmanıza Engel Olmayın!

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm“Yemînlerinizden dolayı Allah’ı (O’nun adını), iyilik etmenize, O’ndan sakınmanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel kılmayın. Allah işitir ve bilir.” (Bakara, 224)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular: “Bir şey hakkında yemin edip başkasını daha hayırlı gören kişi yemîninin keffâretini versin ve daha hayırlı gördüğü şeyi yapsın.” (Müslim, Eymân, 12; Tirmizî, Nüzûr, 5)

Rivâyet edilir ki: Beşîr b. Nûmân el-Ensârî, Abdullah b. Revâha’nın kız kardeşi olan hanımını boşadı. Sonra onunla yeniden evlenmek istedi. Bu sırada Abdullah b. Revâha ise Beşîr’in yanına gitmemeye, onunla konuşmamaya ve kız kardeşi ile onun arasını ıslah etmemeye yemin etmişti. Kendisine Beşîr’in yeniden evlenme teklifi bildirilince: “Ben şöyle şöyle yapmamaya Allah adına yemin ettim. Dediğiniz şeyi yapmam için yeminimi bozmam gerekir.” dedi. Bu olay üzerine: “Yemînlerinizden dolayı Allah’ı (O’nun adını), iyilik etmenize, O’ndan sakınmanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel kılmayın. Allah işitir ve bilir.” (Bakara, 224) âyeti nâzil oldu. (İsmail Hakkı Bursevî, Ruhu’l-Beyân, 2.Cilt 347.Sayfa, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)el-Vedûd: Dilediği kulunu çok seven, aşkı ile yanan kullarını seven, salih kullarını sevip onları rahmet ve rızasına ulaştıran ve sevilmeye en çok lâyık olan demektir.

Kısa Günün Kârı İyilik, takvâ ve ıslah gibi hayırlı işleri yapmama konusunda edilen yemîni bozmak, bozmamaktan daha hayırlıdır.

Lügatçe

keffâret: 1.Bir günahı Allah’a bağışlatmak umuduyla verilen sadaka veya tutulan oruç. 2. Diyet. 3. Suç veya günaha karşılık ödenen bedel. 4. Arınma.
ıslah:
Düzeltme, iyileştirme.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar