İbâdetin Özü: Duâ

İbâdetin Özü: Duâ

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulurlar.” (Bakara, 186)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Duâ, ibâdettir. İbâdetin iliği ve özüdür. Allâh katında O’na duâ etmekten daha kıymetli bir şey olamaz…” (Rûdânî, Cemu’l-Fevâid, 9219-20-21-22-25)

Allahû Teâlâ’nın güzel isimlerinden biri de “El-Mûcib”dir. O, kendisine yönelip yalvaranların isteklerini verendir. Ne kadar ve neler bağışlarsa bağışlasın hiçbir şeyi eksilmeyen, sonsuz zenginlik sahibidir. Allah kuluna kulundan daha yakındır. Allah’ın her zerreye her noktaya yakınlığı birdir. Onun için ne kadar içten olursa olsun kendisine yalvaranları bilir ve yalvarmalarını işitir.

“Sözünüzü ister içinizde tutun, ister açıklayın, hepsi birdir. Kalplerdekini O bilir. Hiç bilmez mi onu yaratan? O latif olarak haberdardır herşeyden.” (Mülk, 13-14)

Allah isteyeni, istediği şeyi bilir, dilerse lâhza içinde verir, dilerse bir zaman sonra verir, dilerse hiç vermez. Bazen ihtiyaçlarının giderilmesi için şuna buna müracaat etmek niyetinde bulunan bir kulunun ihtiyaçlarını, onun müracaat etmek istediği yerlerin dışından gönderir. Bu sûretle o kulunu isteme zilletinden saklar. Bazen de bir insanın dostları, akrabaları, sevdikleri birleşir, onun pürüzlü işlerini düzeltmek yoluna koymak için elbirliğiyle çalışırlar da hiçbir şeye muvaffak olamazlar. Sonra Allah o işleri başka yollarla halleder, kulunu minnet yükü altında kalmaktan kurtarır. Velhasıl Allah’ın her kuluna ayrı bir muamelesi vardır. Bize yaraşan istemektir. Ondan sonra da hakkımızda Hak’dan ne muamele zuhûr ederse ona memnunlukla râzı ve teslim olmaktır. (Dr. Sema Yüksekdağ, Altınoluk Dergisi Ekim-2000)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-Bâtın: Mahiyeti gizli olan, gözlerden, idrak ve duygulardan aslını gizlemiş ve zâtıyla bâtın olan, demektir.

Kısa Günün Kârı

Allâh, kulunda ortaya çıkartacağı pek çok özelliği duâ şartına bağlamış; takdir ettiği pek çok şeye duâ’yı vesile kılmıştır. Bu yüzdendir ki ” duâ, mü’minin silâhı” olmuştur. duâ, takdirin tüm güzeliklerinin bize ulaşmasına vesile olan en değerli nimettir. Onu elden geldiğince çok ve güçlü olarak kullanan en büyük nimetlere kavuşacak olandır.

Lügatçe

lahzâ: Zamanın bölünemeyecek kadar kısa bir parçası, an.
müracaat: 1. Geri dönmeler. 2. Başvurmalar, danışmalar; yardım istemeler.
muvaffak: 1. Allah’ın yardımına ulaşmış, işi rast gitmiş [kimse]. 2. Başaran, beceren.
zuhûr: 1. Görünme, meydana çıkma, baş gösterme, türeme.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar