Gafletten Kurtuluş

Gafletten Kurtuluş

Rasûlullah (sav) buyurdular:

Kul bir hata işlediği zaman, kalbine siyah bir nokta vurulur. Şâyet günahtan vazgeçer, istiğfâr ve tevbe ederse kalbi cilâlanır. Böyle yapmaz da tekrar hatalara yönelirse siyah nokta artırılır ve netîcede bütün kalbini kaplar.” (Tirmizî, Tefsîr, 83; İbn-i Mâce, Zühd, 29)

Hikâye edilir ki İbrâhim b. Edhem bir gün saltanatından ve erdiği nimetlerden dolayı sevindi. Sonra uyuyup rüyasında bir kimsenin kendisine bir kitap verdiğini gördü. Bir de ne görsün kitapta şöyle yazılıydı:

“Fânîyi bâkiye tercih etme. Saltanatına da aldanma. İçinde bulunduğun yok olucu olmasa, pek büyük bir şeydir. O halde Allah’ın emrine koş. Çünkü O: “Rabbinizden bir mağfirete ve cennete koşun…” (Âl-i İmran, 133) buyuruyor.”

İbrahim b. Edhem korku içinde uyandı ve “Bu, Allah’tan bir uyarı ve öğüttür.” Dedi. Allah’a tevbe etti, zikir ve tâatle meşgul oldu. Ona gösterilen bu rüya gaflet uykusundan uyanmasına ve Kur’ân ile Allah’ın hoşnutluğuna ermesine sebep oldu. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 14.Cilt, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

el-HabîrHer şeyin iç yüzünden, gizli taraflarından haberdar olan, olanları ve olacakları en iyi şekilde bilen, mülkünde olup biten her şeyden haberdar olan demektir.

Kısa Günün Kârı

Yüce Allah’tan ölüm gelene kadar bizi dinde ciddi ve gayretli olanlardan, özel tevkîfine ulaşmak için O’nun yolunda çalışıp çabalayanlardan kılmasını niyâz ederiz.

Lügatçe

istiğfâr: Allah’tan suçlarının bağışlanmasını dileme; tövbe etme.
mağfiret: 
Allah’ın kullarının günahlarını bağışlaması.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar