Eşlerin Hakları

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm“…Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azîzdir, hakîmdir.” (Bakara, 228)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular: “Kadının cihâdı, kocasına karşı görevini en güzel şekilde yerine getirmektir.” (İbnü’l-Esîr, en-Nihâye, I, 141.)

Şu husûslara riâyet etmeden evlilikten beklenen maksad gerçekleşmez. Eşler birbirlerinin haklarına riâyet etmeli ve birbirlerinin faydalarına çalışmalıdır. Nesillerin devam etmesini isteme, çocuklarını terbiye etme, karşılıklı ilişkilerde muâşeret kurallarına uyma, evi muhâfaza, ev işlerini düzenleme ve elleri altında bulunanları iyi bir şekilde idâre etme gibi şer’an güzel sayılan ve âdeten uygun olan hususları yerine getirmede samîmî ve duyarlı olmalıdır. 

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)eş-Şehîd: Hiçbir şey kendisine gizli olmayıp her şeye şâhit olan, her zaman ve her yerde hazır olan, ahirette de herkese halini bildirecek olan zat demektir.

Kısa Günün Kârı Kadın ve erkek örfe ve insanların âdetlerine göre karşılıklı hak sahibidirler.  Dolayısıyla erkekler, hakları olmayan şeyi kadınlardan istememeli ve kadın ve erkek birbirini zor durumda bırakmamalıdırlar.

Lügatçe

riâyet: 1. İyi karşılamak, ağırlamak, hürmet etmek. 2. Uymak, tâbi olmak.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar