Başka Yollara Uymayın

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm“Bu benim dosdoğru olan yolumdur. Ona uyun. Başka yollara uymayın. Onlar sizi Allah yolundan ayrı düşürecek yollara ayırır, uymayın.” (En’âm, 153)

Rasûlullah (sav) Efendimiz buyurdular: “Cemaatten bir karış miktarı ayrılan, cennet rahatını göremez.” (Râmûzu’l-Ehâdis, II, 431)

Yezîd bin Âmir (ra) anlatıyor:

“Allâh Rasûlü namaz kılarken yanına varmıştım. Oturdum ve cemaate iştirâk etmedim. Efendimiz namazdan sonra bize doğru dönünce, kenarda oturduğumu gördü:

“-Ey Yezîd, sen müslüman olmadın mı?” buyurdu.

Ben:

“-Evet yâ Rasûlallâh, müslüman oldum!” dedim.

Allâh Rasûlü:

“-Öyle ise cemaate katılmaktan seni alıkoyan nedir?” buyurdu.

“-Sizin namazı kılmış olduğunuzu zannederek evimde kılmıştım.” dedim.

Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:“-Şâyet namaza gelir de insanları namazda bulursan, onlarla birlikte kıl. Eğer daha önceden namazını kılmış isen, bu senin için nâfile olur. Evde kıldığın da farz yerine geçer.” buyurdu.” (Ebû Dâvûd, Salât, 56/577)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)el-Vekîl: İşlerini kendisine bırakanın işlerini en iyi şekilde yapan, kendisine dayanılıp, güvenilen, her şeyi tedbir ve idare eden, gözeten, yarattığı bütün varlıkların işlerini idare eden, her şeye karşı her şeyin hakkını müdafaa eden, hakkı yerine getiren demektir.

Kısa Günün Kârı İctimâî terbiye, İslâm’ın en mühim esaslardan biridir. Müslümanın ilk ictimâî terbiyesi de cemaatle namaz kılmaktan başlar. İslâm toplumunu ayakta tutan ilk esas direk ve sâlih amel budur. Nerede cemaatle namaz kılınıyorsa, orada İslâm’ın rûhî ve ictimâî yapısı idrâk edilmeye başlanmış demektir.

Lügatçe

iştirâk: Ortak olmak. Ortaklık etmek. Bir işde almak. Hissedâr olmak. Katılım.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Okullar Okullar